Business
I’ve heard from my location to Gainesville ( roughly 170 miles) cost abt $.70/bu. What kinda prices do y’all see?
2
What is the grain? Assuming this is corn and the trucker is able to do two rounds a day at a 1000 bu seems pretty close. I have a neat spreadsheet built for those trying to figure rate. My primary job is transportation ,and I would like to build my spreadsheet into an app. For all customers, owner operators to use and dial in, biggest mistake is to not include all variables.
If you're new, please create an account to view, reply to existing comments, or add new ones.