Verified FBN Member (MT)

Machinery

Just wondering what everyone thinks it cost to haul a bushel of grain 1 mile with there own semi.

Please consider cost of repairs and Fuel cost.

18


Verified FBN Member (SD)

Curious how these trucking numbers look today? Figuring they have to be higher.


Verified FBN Member (KS)

(edited)

have and 05 KW and an 07 KW we have put a half million miles on the 07 and I have every expense right down to an air freshener tracked ...

More

2


Verified FBN Member (ND)

$60 an hour is our best guesstimate


Verified FBN Member (WA)

Kinda need to know the conditions of the roadways you're traveling ( steep, rough, gravel, pavement etc.) My cost this year for my route was...

More

Verified FBN Member (SD)

.003 cents per bushel per mile. Hiring it done. Trucking is a waste of my time.


Verified FBN Member (OH)

anything under 10 miles we do by the hour 82.50

1


Verified FBN Member (OR)

Were 8-9 cents a bushel of wheat but that's from field to elevator cost. Never broke it down to per mile.


Verified FBN Member (ND)

I usually figure $.002/bu/mi.


If I'm paying depreciation/insurance/registration ect... I'm paying it whether the truck is in the field for...

More

Verified FBN Member (NE)

Travel time I use $0.003/bu - loaded mi based on ~ 250k/truck/year

Add $0.02 - $0.06/bu per load depending on load/unload times. At minimum ...

More

Verified FBN Member (IA)

8 hrs = 14 loads per day=28 miles thats 3,640,000 bushels working every week 5 days for that mile 8 hours a day i used 35 minute turns load...

More

3

Verified FBN Member (IA)

another thing you need to run that many bushels to get the price down there. Less bushels more cost!

Verified FBN Member (IA)

spreadsheet didn't transfer nice all in all at these numbers .034


Verified FBN Member (TN)

Following

1


Verified FBN Member (KS)

Based on a 7 year depreciation, and multi-year averages for repair, maintenance, and fuel, I figure $0.005 on corn and $0.006 on beans.

1


Verified FBN Member (SD)

So it costs $16-$20 a mile? Seems excessive. I am more in the ball park of half a cent per bushel per mile.

1

Verified FBN Member (SD)

spot on


Verified FBN Member

Response deleted by author

Join the Community Forum. It’s Free.

Our FBN ® Community Forum is exclusive to . To become a Verified Farmer, sign up for your free account and gain access to our secure online farming community.