Verified FBN Member (IA)

Machinery

what cost per hour do you use to trade up on a combine?


14


Verified FBN Member (MN)

If I remember right when we switched from a 2388 to 8230 about 4 years ago it was worth about $180 per separator hour, and an additional $10...

More

1


Verified FBN Member (CO)

To everyone that is talking in cost per engine hour I have the honest question of why? Personally I am not worried about the engine for 4-50...

More

2

Verified FBN Member (SD)

Exactly Cost per hr

Cost per acre

Cost per bushel


Verified FBN Member (SK, CAN)

When repairs begin to exceed $25 CDN per separator hour, I begin looking for a replacement.


Verified FBN Member (MN)

Traded class 7 used for 3 seasons 470 sep total ended up being $300/sep hour to boot. Ugly but hope it’s the last as this one is exactly wha...

More

Verified FBN Member (SK, CAN)

(edited)

Running new machine for 2 years costs around $300/hr on the thresher. But that’s a class 10 machine doing 5,000 acres per season. Around $25...

More

Verified FBN Member (ON, CAN)

Ontario Canada

$are in Ca.

We Trade every year for a one-year-old Jd Combine that has 300hr on it we put 360to 400Hr at $155 to $160 per ...

More

4


Verified FBN Member (MN)

(edited)

We’ve put a significant amount of thought into this. Harvest is exspensive. We’ve ran machines from 300 engine hours and ran them all the wa...

More

1


Verified FBN Member (NE)

Bought a new 7230 and just traded with 1400 separator hours on it. With depreciation and repairs it figured out to be $180/separator hour. ...

More

1


Verified FBN Member (CO)

When the current one stops working. 😂


Appreciate the question because I’ve never thought of it that way. Interested to see what everyone h...

More

1

Verified FBN Member (SD)

(edited)

You Nvr have figured what it cost you per hr to trade your combine ?


Verified FBN Member (IN)

$110 - $140 is our goal. We try to be the second owners and run them until they aren't reliable. It's tough to do with an OEM dealer.

5

Verified FBN Member (ND)

I agree with this method. I'm not sure its that cheap but every time you go the the well [dealership] it costs money, try to minimize those...

More

Verified FBN Member (IA)

This is the hardest cost to figure out. I’m still kind of young, 12 years farming. We’ve tried the new every 3 years and then used. Used is ...

More

5

Join the Community Forum. It’s Free.

Our FBN ® Community Forum is exclusive to . To become a Verified Farmer, sign up for your free account and gain access to our secure online farming community.